Home » , » Ebay Nedir?

Ebay Nedir?

Written By Admin on 4 Mayıs 2011 Çarşamba | 14:50

eBay, internet üzerindeki en büyük açık artırma usülü alışveriş sitesidir. Otuz farklı ülkede faaliyet göstermekte olan eBay dünyadaki tüm internet siteleri arasında 22. sırada bulunmaktadır.

eBay şirket olarak herhangi bir satış yapmamaktadır. Satıcı ve alıcı arasında, ürünü sitesinde yayınlayarak, aracılık etmektedir. Satılacak ürün için önce listeleme parası ve eğer ürün satılırsa bir de satış fiyatı üzerinden kesinti olmak üzere satıcıyı ücretlendirir. Yani alıcı kapanış fiyatı ve belirtilen posta ücreti dışında bir ücret ödemez. Detaylar aşağıdaki şemada…
eBay‘de her ürünün satıcısı ayrı olduğundan her sunulan ürünün tanımı ve ödeme şekli birbirlerine göre farklılık gösterebilir. Ürün tanım sayfası satıcının ürün ile ilgili doğru bilgi vermek zorunda olduğu bölümdür ve bu sayede satıcılar ürünlerini sergiler, alıcılar ise inceledikleri ürün ile ilgili bilgileri alabilirler. Yetersiz bilgi olması halinde ayrıca satıcıya konuyla ilgili soru sorabilirler. Her alışveriş sonrası, satıcı ve alıcının karşılıklı birbirlerine puan vermeleri (pozitif, nötr, negatif) ve not yazmaları ile işlem yapan kişiler için genel bir kanaat oluşmaktadır. Puanlama sistemi alışverişin riskini ortadan kaldırmaktadır.

Kısacası tüm dünyadan sıfır ve ikinci el ürünlerin sergilendiği ve satılabildiği bir dünya pazarı olan eBay 1995 yılından beri milyarlarca kişinin alışveriş yaptığı bir platform haline gelmiştir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayınlanmayacaktır !